praca plastyczna dzieci
nauczycielka Wszystkie

Rytm dnia dla Twojego dziecka i dla Ciebie

Stały harmonogram ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i rozwój dziecka. Nasze codzienne dni, tygodnie, miesiące mają ustalony swój stały cykl. Taki porządek sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Na takiej samej zasadzie działa rytm dnia u dziecka.

Regularność buduje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i sprawniej odnajduje się w codziennej rzeczywistości. Co istotne – to rodzice muszą pomóc dziecku ukształtować jego rytm. Młodsze dzieci nie znają się na zegarku więc swój czas regulują takimi czynnościami jak posiłki, spacery, zabawa, nauka, obowiązki czy sen.

Ustalony rytm dnia dziecka niesie wiele korzyści dla rodziców. Łatwiej zaplanować inne obowiązki gdy mamy jakieś powtarzalne punkty dnia. Harmonia i porządek dnia niesie ze sobą oszczędność czasu. Pozwala wyeliminować stres dziecka związany z takimi sytuacjami jak: wyjście z domu, zjedzenie obiadu czy pójście spać co wpływa w sposób pozytywny na funkcjonowanie dziecka.

Mniej marudzenia to więcej uśmiechu.

Elastyczność! Nie możemy o niej zapomnieć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego co wydarzy się danego dnia. We wszystkim musimy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wiadomo, że nie każdy dzień będzie taki sam jak poprzedni.

Stałość pewnych czynności dnia to duże ułatwienie w organizowaniu czasu.

Wypracowany rytm dnia niewątpliwie ułatwia opiekę nad dzieckiem. Jednak nic się nie zrobi z dnia na dzień. Niekiedy potrzeba kilku tygodni by ustalić dzień.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *