zuzia idzie do przedszkola, adaptacja, przedszkole
nauczycielka Wszystkie

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Już niedługo niektóre maluchy czeka wielkie wyzwanie – pójście do przedszkola. To jedna z większych zmian w życiu dziecka. Całe szczęście istnieją sposoby aby te trudne początki były odrobinę łatwiejsze. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak przygotować dziecko i siebie (tak dla rodziców to też jest ogromne przeżycie) na przedszkole.

Stresujący dla dziecka bywa fakt, że wszystko dookoła niego będzie tam nowe. Ułatwienie startu przedszkolnego dzieciom i ich rodzicom dają zajęcia adaptacyjne. Adaptacja organizowana w przedszkolu pozwala poznać dziecku nowe otoczenie. Podczas zabawy ma możliwość oswojenia się z nowym, nieznanym miejscem. Pamiętajcie, nie zmuszajmy do niczego dziecka! Jeżeli nie chce uczestniczyć we wspólnych zabawach a siedzi obok rodziców to nic. Jest świetnym obserwatorem i doskonale widzi panią i grupę, więcej wyniesie z zajęć niż może wam się wydawać.

Pracujcie nad samoobsługą dziecka. Samodzielne ubieranie, rozbieranie, jedzenie ułatwia adaptację w przedszkolu. Tym samym dziecko jest niezależne i buduje poczucie własnej wartości.

Rozmawiajcie o przedszkolu z dzieckiem, bawcie się w przedszkole. Sięgnijcie po bajki adekwatne do sytuacji, wówczas dziecko zapozna się z sytuacjami, jakie może spotkać na nowym gruncie. Polecam „Zuzia idzie do przedszkola”, „Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola”, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”.

Nie potęgujcie obaw przez słowa, twórzcie miłe skojarzenia związane z przedszkolem. Dziecko czuje strach rodziców i często przejmuje ich emocje. Uwierzcie w możliwości dziecka.

Na koniec wyszczególniłam kilka kluczowych rad dla rodziców:

1. Krótkie pożegnania – nie przedłużajcie tego momentu i zachowajcie spokój. Niech dziecko wie, że jesteście konsekwentni. Długie pożegnania dają dziecku nadzieję, że zostaniemy z nim bądź zabierzemy je ze sobą. Omówcie z pociechą wszystko zanim przekroczycie próg placówki.

2. Rozmawiaj z dzieckiem w domu o dniu w przedszkolu.

3. Dostrzegaj sukcesy dziecka, porażki traktuj naturalnie.

4. Nie strasz dziecka pójściem do przedszkola.

5. Nigdy nie zabieraj dziecka do domu, gdy płacze przy rozstaniu.

6. Nie zostawiaj dziecka od razu na cały długi dzień, stopniowo wydłużaj pobyt.

7. Zaufaj nauczycielowi i pytaj jeśli masz jakieś wątpliwości. Twój spokój = spokój dziecka. Nie rozmawiaj z bliskimi w obecności dziecka o negatywnych spostrzeżeniach na temat przedszkola. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że dziecko bawi się i nie słyszy być może koduje Twoje słowa.

Jak widać jest wiele sposobów by ułatwić dziecku start w przedszkolu. Uwierzcie, to działa. Z doświadczenia nauczycielki wiem, że tych kilka prostych kroków może bardzo pomóc. W dużej mierze to od rodziców zależy jak będą wyglądały początki dziecka w przedszkolu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.