W tym roku wystartowały pierwsze zajęcia Brudasków, poprowadziłam je z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Odbiór rodziców a w szczególności dzieciaków był taki pozytywny, że postanowiłam wprowadzić regularne terminy, godziny spotkań.

Dlaczego nie ma Brudasków i kiedy wrócą zajęcia?

W maju przerwałam cykl spotkań z przyczyn osobistych. Zaszłam w ciążę, w grudniu ponownie zostanę mamą.. musiałam zwolnić, nie czułam się najlepiej szczególnie w tych pierwszych tygodniach. Potrzebowałam odpoczynku i czasu dla siebie.

Planuję wrócić z nowymi i jeszcze bardziej kreatywnymi aktywnościami w przyszłym roku. Teraz pracuję nad programem, skupiam się na tym co można ulepszyć, wprowadzić by dzieci jeszcze więcej wyniosły z warsztatów.

Jakie korzyści przynoszą dziecku zajęcia?

Uwielbiam obserwować dzieci które stopniowo przekonują się do różnych faktur i konsystencji by później brudzić się we wszystkim, a wszystko w formie zabawy. Brudaski jednak to nie tylko zabawa, to optymalny rozwój całego organizmu. Dzieci wielozmysłowo poznają świat. Zajęcia wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni oraz wpływają pozytywnie na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę). Tutaj nie obowiązują ograniczenia wiekowe.

zajęcia dla dzieci

Adaptacja

Pierwsze zajęcia mogą wyglądać bardzo różnie. Początkowo dzieci są często obserwatorami, podglądają co robią inni, nieśmiało dotykają materiałów. Jest to bardzo dużo bodźców jak na jeden raz więc warto stopniowo oswajać pociechę. Niektóre dzieciaki potrzebują czasu by zacząć swobodną, „brudną” zabawę.

Jaka jest moja rola?

Moim zadaniem jest przygotowanie bezpiecznej przestrzeni oraz odpowiednich materiałów dla uczestników. Opisuję zajęcia i przygotowane dodatki ale nie narzucam sposobu zabawy nimi. Nie powinnam tego robić, to swobodne miejsce dziecka. W przeciwieństwie do innych zajęć, tutaj dziecko samo decyduje o tym w jaki sposób będzie się bawić, jest twórcą.

zajęcia dla dzieci

Jaka jest rola rodzica?

Na co dzień przyzwyczajeni jesteśmy do organizowania i planowania czasu z dzieckiem. Na zajęciach u Brudasków to dziecko inicjuje zabawę. Dlatego też bardzo ważne jest, by pozwolić dziecku na podejmowanie własnych decyzji. Rodzic może się włączyć i też odstresować manualnie oraz sensorycznie.

zajęcia dla dzieci

Obserwując mojego synka zauważyłam jak dużą wykazuje potrzebę i chęć zabaw różnymi strukturami, szczególnie podczas zabaw w kuchni, piaskownicy, w kąpieli. Za pewne sami z dzieciństwa pamiętacie wiele aktywności gdzie można było brudzić się do woli. Nasze dzieci też tego potrzebują. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko 🙂

Brudaski zostały stworzone z myślą o wszechstronnym rozwoju dzieci. Tego typu zajęcia budują asertywność, pewność siebie, poczucie własnej wartości.

zajęcia dla dzieci

Moi drodzy jak Wam podobają się tego typu zajęcia? Co Wasze dzieci mówią o nich?

A kto Nas jeszcze nie zna, zapraszam po więcej na FB 🙂

https://www.facebook.com/Brudaski-zaj%C4%99cia-rozwojowe-dla-dzieci-101628768653117/

20 thoughts on “Brudaski – zajęcia rozwojowe dla dzieci

  1. Looking for an online pdf editor that is both easy to use and powerful? Look no further than A1office! With our online pdf editor, you can quickly and easily make changes to your pdf documents. Whether you need to add text, images, or signatures, our pdf editor has you covered. Plus, our software is 100% free to use!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.